Pasklá řidítka u VS 1400

V roce 1998 jsem si nechal u pražské firmy Pro-Perform vyměnit řidítka u mého Intrudera VS1400. Původní řidítka jsou totiž příliš úzké a při vytáčení na místě je manipulace s motocyklem velice obtížná, zvláště pokud je silnice do kopce nebo z kopce. Takže nové řidítka byly vyšší a širší.
Nemilé překvapení mne čekalo po šesti letech provozu. Zdály se mně volnější držáky řidítek. Vypadalo to na již trochu vytlačené podložky nad silentbloky nebo mírně povolené matice. Sundal jsem proto štít a k mému nemilému překvapení jsem zjistil, že u jednoho z držáků je z přední strany asi centimetrová prasklina. Zkusil jsem proto pohýbat s levým řidítkem a zjistil jsem, že se levá část řidítek hýbe zatímco pravá je furt namístě. Ještě větší šok na mne však čekal po sundání řidítek. Z druhé strany byla prasklina podstatně větší a to přesně na hraně držáku, takže nebyla z venku vůbec vidět. Levé řidítko srželo pouze na 1 cm materiálu. Když si vzpomenu, že předchozí 300 km jízdu jsem absolvoval se svou čtrnáctiletou dcerou a ihned po plánovaném dotažení řidítek jsem se měl vydat na další se svým dvánactiletým synem, tak mně ještě teď polije pot. Tohle bylo skutečně téměř na zabití. Po následné diskuzi se strojaři byla příčina prasknutí řidítek shledána v příliš velkém otvoru pro tažení elektriky vnitřkem řidítek. Díra byla dlouhá po celé délce dolní části držáku řidítek. V místě uchycení řidítek v držáku a tedy v místě největšího tlaku nebyl materiál řidítek po celém jejich obvodu ale jen jeho části.
U nových řidítek jsem proto nechal navrtat otvor pro vytažení elektroinstalace v jejich středu, kde není tak velký tlak. Možná by stačila vyvrtat menší díra v původním místě v ose uchycení řidítek v držáku ale jistota je jistota. Není to tak estetické ale je to rozhodně bezpečnější.

FOTOGRAFIE :


Prasklina řidítek v držáku před demontáží. Vnitřní prasklina je viditelná. Venkovní vede přesně v okraji držáku, není téměř znatelná a je podstatně větší.
Demontovaná řidítka s prasklinou, pohled zespodu.
Demontovaná řidítka s prasklinou, pohled zepředu.
   

Poslední úpravy 2.9.2004.
Optimalizováno pro Internet Explorer 4.0, rozměr 800 x 600, použit CSS styl.
webmaster : intruder@biker-bob.com